Протягом багатьох століть і сьогодні волосся було і залишається предметом гордості жінок. Але і в сучасний час сріблясті пасма на жіночих головах не всі готові сприймати не без подиву. Тим більше шокуючою виглядає ситуація, коли за одну ніч або зовсім короткий час волосся жінки раптом різко стає зовсім сивим. Таке явище, коли різко сивіє волосся, назвали синдромом Марії Антуанетти.
Небагато екскурсу в історію
Життя французької королеви Марії-Антуанетти складно назвати спокійним і розміреним. На долю французької королеви довелося безліч страждань і гіркий кінець – страта чоловіка Людовика 16, втеча з палацу та в’язниця. Її ув’язнили в камеру і незабаром, як і дружина-короля, засудили до страти. За свідченнями її фрейліни та очевидців тих подій, її волосся стало повністю сивим напередодні вранці перед своєю стратою. Саме цей випадок став найвідомішим прикладом того, як проявляється синдром Марії Антуанетти.
На початку 21 століття різка та раптова зміна кольору волосся – цей феномен вчені назвали синдромом Марії Антуанетти. Випадок цей не поодинокий, історія знає й інших людей, у яких різко сивіє волосся в найкоротші терміни. Але, звичайно, випробуваний ними стрес не був порівнянний з тим, який зазнала королева, яка чекає на страту.
Як пояснюють лікарі-трихологи синдром Марії Антуанетти
Процес прояву сивини пов’язаний із виробленням пігменту меланіну. Стимулюють вироблення пігменту гормони гіпофіза та щитовидки, нервові рецептори, статеві гормони. Як вважають лікарі-трихологи, посидіння від сильного стресу можливе. Пов’язано це з сильними емоційними переживаннями і, як результат, втратою волоссям пігменту, що барвить. Саме так пояснюється, що таке синдром Марії Антуанетти.

Досить часто цей процес різкого зменшення рівня меланіну у волосяних цибулинах зумовлений генетикою. При старінні стовбурових клітин і під впливом стресів і спазмів судин волосяного фолікула волоссю перестає надходити пігмент, і вони стають знебарвленими.
Як лікарі пояснюють цей феномен повного посивіння волосся?
Синдром може бути пов’язаний не так з депігментацією волосся, як з облисінням (алопецією). Сильний стрес міг викликати розвиток аутоімунної реакції, через яку і почалося випадання волосся, характерне для осередкової алопеції. Це облисіння торкалося переважно пігментованого волосся, а сиве залишалося на місці: підсумком і було дуже швидке «посивіння».
Вчені, втім, поки що досі точно не знають, як стрес впливає на руйнування пігменту. Довести, що цей процес залучений кортизол, який відомий як гормон стресу, не вдалося. Не всі лікарі згодні з цим феноменом та поясненням синдрому Марії Антуанетти: існує й маса аргументів проти.