Кішки – дуже охайні тварини за своєю природою. Якщо поруч із кошеням знаходиться його мама кішка, вона швидко навчить його правильно справляти потребу. Але якщо малюка забрали від батьків зарано, проблему навчання доводиться брати на себе господареві тварини.
З чого почати?
Потрібно наперед придбати для кошеня все необхідне: лоток, наповнювач, совок.
Не варто вибирати маленький лоток, адже кошенята ростуть дуже швидко і через рік він уже не поміщатиметься в нього і доведеться витрачатися на нову покупку.
Більшість котячих туалетів виготовляються із пластмаси. Їх просто мити, вони легкі та зручні у використанні. Потрібно простежити, щоб лоток був із якісного матеріалу та не видавав неприємного хімічного запаху, який може відлякати кошеня.
Вибір місця для лотка

Головне в місці встановлення котячого туалету – щоб він знаходився у спокійному та відокремленому місці. Коти не люблять робити свої справи на очах у всіх, це викликає у них відчуття небезпеки та дискомфорту. Тому краще не розташовувати лоток у коридорі чи кухні.
У ванній кімнаті кіт може сховатися від сторонніх очей, але там йому може стати на заваді звук пральної машини або води, що ллється у ванну. Найкраще помістити лоток у кутку туалету. Там кошеня почуватиметься у безпеці, а запах менше проникне у квартиру.
Після того, як підібрано зручне місце для котячого туалету, потрібно заповнити його наповнювачем та можна приступати до навчання малюка.
Який наповнювач вибрати для кота?
Наповнювачі для котячих лотків бувають різні, і кожен має плюси і мінуси:
- Бентонітові – найпопулярніший варіант. Такий наповнювач добре вбирає вологу, утворює грудки і легко забирається.
- Силікагелеві добре утримують запахи і не вимагають частої заміни, але можуть шарудити і коштувати дорожче.
- Дерев’яні з пресованої тирси екологічні і підходять навіть для кошенят, але руйнуються при намоканні.
- Є ще кукурудзяні та паперові – вони безпечні та підійдуть для тварин з алергією.
Одним з найкращих варіантів на українському ринку є наповнювачі AnimAll. Вони випускаються в деревному та бентонітовому варіанті, добре вбирають вологу, не містять шкідливих добавок і безпечні для кішок.

Отже, ви все продумали, підготували, тепер приступаємо до найголовнішого – знайомства з лотком
Процес привчання кошеня до лотка
- Як тільки малюк з’явився в будинку, потрібно поставити його на лоток, щоб він освоївся і почав звикати до нових тактильних відчуттів.
- Коти зазвичай ходять у туалет відразу після їжі та після сну. Тому щоразу, як тільки кошеня поїло, його потрібно віднести і посадити в лоток. Щоб у нього відкладалися позитивні емоції, необхідно ласкаво погладжувати кошеня, розмовляти з ним. Можна взяти в руку його лапку та акуратно покопатися нею в наповнювачі.
- Продовжувати діяти в такий спосіб, поки малюк не привчиться ходити в туалет у правильне місце.
Якщо вихованець таки не піддався на навчання і зробив калюжку або купку на підлогу в квартирі, то зібрати все серветкою, перенести і покласти в лоток. Туди ж віднести і кошеня, щоб закріпити у нього зв’язок між запахами екскрементів та місцем, де вони мають бути.
При цьому важливо не сварити і не бити малюка, щоб не викликати у нього стрес. Якщо кошеня рознервується, навчання затягнеться надовго.

Правило №1
Лоток завжди має бути чистим. Коти терпіти не можуть ходити в брудний туалет і можуть наробити калюжку поряд.
Правило №2
Годувати кошеня по годинниках, тоді простіше вибиратиме час для висаджування його на лоток, а організм тварини швидше звикне до режиму.
Правило №3
Якщо наповнювач змінюється на інший, привчати до нього поступово, потроху додаючи в старий, щоб новий незнайомий запах не відлякнув кота.
Якщо все зробити правильно і акуратно, то вихованець звикне до туалету за пару тижнів. Після цього залишається тільки стежити за тим, щоб двері туалету завжди були відчиненими.