Існує безліч домашніх засобів, які допомагають полегшити ПМС та його характерні симптоми. Ось кілька із них — ви можете легко впровадити їх у свій розпорядок дня:
- Насамперед — висипайтеся! Недостатній сон підвищує рівень кортизолу (гормону стресу), що може погіршити ваш настрій і знизити здатність концентруватися.
- Намагайтеся обмежувати стресові подразники, а всі важливі справи, які потребують концентрації, залишайте на час після місячних. Розслабтеся! Подивіться комедію, перечитайте улюблену книгу, сходіть на масаж або спа-салон.
- Виключіть зі свого раціону алкоголь, надлишок солі та цукру. Замініть їх продуктами, багатими злаками, клітковиною та омега-3 жирними кислотами (це дозволить уникнути надмірної затримки води та запорів).
- Забезпечте легке фізичне навантаження – підійдуть прогулянки, а також йога або короткі заняття пілатесом (без перевернутих поз). Такі вправи стимулюють вироблення ендорфінів («гормонів щастя»), не перевантажуючи організм. Під час ПМС не завадить і сексуальна активність.
- Скористайтеся сприятливим впливом трав та тепла. Валеріана або меліса заспокоять ваші нерви, а тепла (не гаряча!) грілка, прикладена до живота, полегшить біль у животі під час та перед менструацією.
- Приймайте безрецептурні спазмолітики.
За яких симптомів ПМС слід звернутися до лікаря?
До тривожних симптомів ПМС, які повинні спонукати кожну жінку звернутися до лікаря, належать:
- зниження настрою настільки, що це заважає нормальному функціонуванню на роботі та вдома;
- болі в животі та спині, що заважають рухатися та займатися іншими справами;
- виділення зі статевих шляхів, що починаються після овуляції та тривають до самої менструації;
- діарея або блювання, що тривають кілька днів і виникають практично за будь-якого ПМС;
- значна втрата крові під час менструації, поява великих згустків у менструальній крові протягом усього періоду кровотечі (а не лише на початку).
Перераховані вище симптоми не тільки заважають повсякденному життю, але і можуть свідчити про інші проблеми, пов’язані зі станом репродуктивного тракту. Після ретельного збору анамнезу лікар повинен призначити обстеження на згортання крові, а також на наявність міом або інших пухлин матки, ендометріозу, синдрому полікістозних яєчників або хвороби Хашимото.