Причини та види порушень слуху

Порушення слуху

Близько 10% населення промислово розвинених країн мають суттєві порушення слуху. Пошкодження слуху можуть бути викликані звуковими сигналами високої звукової енергії (гучності), але навіть тривалий вплив звукових сигналів середньої гучності (близько 70 децибелів) може призвести до пошкодження слуху.

Старіння вуха

У літньому віці виникає старече порушення слуху, відоме як пресбіакузис. Це наслідок вікових дегенеративних змін у слухових клітинах внутрішнього вуха.

Запалення та травми вуха

Зовнішнє вухо та інфекції

Зовнішнє вухо сприйнятливе до інфекцій. Причинами запалення зовнішнього вуха є різні бактерії. При хронічному запаленні може статися руйнація навколишніх кісткових структур, тоді виникає холестеатому. Якщо запалення торкається порожнини соскоподібного відростка, це мастоїдит.

Порушення слуху

Запалення середнього вуха

Запалення може й у середньому вусі (середній отит). Запальний процес викликає набряк євстахієвої труби, що відіграє роль у «вентиляції» середнього вуха, що призводить до порушення вирівнювання тиску між середнім вухом і зовнішнім середовищем та появі випинання барабанної перетинки. У результаті барабанної порожнини накопичуються продукти запалення (рідина) і підвищується тиск у ній. Цей вид запалення називається катар євстахієвої труби.

Баротравма

Якщо підвищення тиску в середньому вусі долає еластичність барабанної перетинки, це може призвести до її перфорації (розриву), після чого може спостерігатися закінчення згорнутого секрету із зовнішнього вуха і зменшення скарг через виділення, що накопичилося, набухають, і хворий відчуває полегшення за рахунок падіння тиску в середньому вусі. Середній отит частіше виникає у дітей у зв’язку з частими інфекціями верхніх дихальних шляхів та передачею інфекції через євстахієву трубу в середнє вухо.

Порушення слуху

Інші причини пошкодження вуха

Окостеніння слухових кісточок

Це захворювання називається отосклерозом і обумовлено різними процесами у вусі, які можуть викликати окостеніння слухових кісточок або всієї барабанної порожнини та внутрішнього вуха.

Травми вуха

У результаті сильних фізичних (акустичних) травм, вибух також може призвести до пошкодження середньої та внутрішньої барабанної перетинки. З метою запобігання розриву барабанної перетинки при тяжкій акустичній травмі застосовують метод позіхання або пробу Вальсальви для вирівнювання тиску в середньому вусі в найкоротші терміни шляхом максимального розкриття євстахієвої труби.

Пошкодження внутрішнього вуха

Пошкодження внутрішнього вуха може бути результатом інфекції (внутрішній отит), травми чи застосування певних ліків. В результаті можуть виникнути порушення слуху, втрата слуху та дзвін у вухах (Тіннітус). Оскільки орган почуття рівноваги знаходиться у внутрішньому вусі, запальний процес може спричинити запаморочення.