Після бажаних пологів більшість новоспечених мам відчувають ні з чим незрівнянний напад радості, який швидко змінюється депресією. Тут з’являється і зайва плаксивість, і дратівливість, і почуття тривоги, що не припиняється.
Як дізнатися, що у вас післяпологова депресія?
Звідки це все береться — жінці незрозуміло, адже вона щойно народила, і емоції мають бути лише позитивними, але не так просто. Усі ці неприємні відчуття є ознаками післяпологової депресії.
Наслідки цієї депресії можуть бути різними — хтось починає нудитись, хтось перестає стежити за своєю зовнішністю, а в особливо серйозних випадках починає курити та пити.
Всі післяпологові депресії можна розділити на три види, за ступенем «тяжкості»:
- Легка післяпологова депресія. Виникає незрозуміле почуття страху, незахищеності. Триває лише кілька днів після пологів.
- Депресія середньої тяжкості. Все те ж таки почуття страху, незахищеності, апатія до всього. Триває кілька тижнів.
- Тяжка депресія може тривати кілька місяців або навіть років. Крім ознак вищеописаних депресій, тягне у себе цілу низку проблем, включаючи неможливість зосередитися і навіть найпростіші справи.
Але як би все складно не було, з медичної точки зору післяпологова депресія абсолютно нормальне явище. Все, що ви можете з цим зробити – це підготуватися заздалегідь.
Потрібно зрозуміти, що після вагітності психіка спочатку кілька нестабільна, і ваш настрій скакатиме туди-сюди. Настройтесь самі і попередьте своїх рідних, щоб вони адекватно сприйняли вашу ситуацію.
Як боротися з післяпологовою депресією?
Отже, ви стали мамою. Ви прийняли на себе непростий тягар, який потребує конкретного перегляду майбутніх планів. Щось вам сподобається, щось ні, до цього треба звикнути і постаратися завжди бути на позитивній хвилі:
- Звикайте до нового життя та перепризначте свої пріоритети. Ви так само зможете встигати робити свої старі справи, треба лише постаратися. Пам’ятайте, що плутанина, що твориться навколо, — це лише тимчасове явище.
- Пам’ятайте про рідних та близьких — багато хто з них готовий підставити своє плече: допомогти у справах, посидіти з дитиною, замінити вас, коли це буде потрібно. У цей час ви можете відпочити – виспатися, відвідати масажний салон, сходити в торговий центр, загалом витратити час на себе.
- Покластися можна і на таких новоспечених мам, як і ви. Спілкуйтеся з ними, розмовляйте на актуальні теми, пов’язані з материнством – так ви зможете обмінюватися досвідом, і хоч якось зняти важкий тягар. А якщо поряд з вами таких мам немає, то допоможе інтернет зареєструйтесь на тематичних форумах.
Пам’ятайте і про лікарів. Депресія може спричинити низку нервових розладів, а там і до фізичної хвороби недалеко. Не забувайте про психолога — професійний психолог допоможе у скрутній ситуації та полегшить душевні страждання.