Різнокольорові квітки люпину, що ростуть трикутними суцвіттями, нерідко прикрашають сади, а найчастіше рослину вирощують на корм худобі і використовують як природне добриво. Однак, як з’ясувалося, насіння люпину – цінна, багата на поживні речовини рослина, тому дуже корисна для здоров’я людини.
Люпини вживають для харчування жителі Південної Європи, особливо португальці і греки, де їх подають у ресторанах як закуски.
На думку фахівців, люпини є альтернативою квасолі, на відміну від якої у приготовленому вигляді вони тверді та хрусткі і містять набагато більше цінних поживних речовин, ніж інші бобові.
Однак важливо знати, що не кожен сорт люпину придатний для споживання. Їстівні люпини мають солодкий смак, а гіркі сорти є джерелом шкідливих алкалоїдів, і їх вживання може спричинити отруєння, порушення зору, запаморочення, м’язове оніміння і навіть порушення рухливості. Тому найкраще купувати їстівні люпини в магазині і бути впевненими в тому, що вони не завдадуть шкоди.
Їстівні люпини багаті цінним білком – приблизно в шість разів більше, ніж квасоля, і в чотири рази більше, ніж сочевиця, тому що в 100 г насіння його міститься 36 г. Крім того, рослина містить багато вітамінів: B, C, D, E , мінеральні речовини та антиоксиданти і є джерелом магнію, заліза, цинку, калію, фосфору, кальцію та натрію.
Їстівний люпин має низький глікемічний індекс та рекомендується до вживання людям, які дотримуються дієти для схуднення та безглютенової дієти. Крім того, клітковина, що міститься в насінні цієї рослини, підтримує нормальне функціонування кишечника, протидіє запорам, піклується про нормальний рівень холестерину та допомагає регулювати рівень цукру в крові. Вживання люпину також має унікальний вплив на стан волосся, шкіри та нігтів.
Люпин не тільки корисний, а й завдяки антиоксидантам, що містяться в його насінні, уповільнює процес старіння та захищає організм від вільних радикалів.
Найбільш рекомендована форма приготування їстівного люпину – смаження або варіння. Перед приготуванням насіння слід замочити на декілька годинників у воді з додаванням солі, бажано двічі.
Насіння люпину рекомендується варити до м’якості близько двох годин.
Люпин можна вживати тільки після попередньої теплової обробки і використовувати так само, як квасоля, боби та інші бобові.
Насіння люпину їстівного ідеально підходить для приготування томатних соусів, паст для бутербродів, страв з макаронів, рису або як добавка до крем-супів.