Як вибрати шампунь для волосся?

шампунь для волосся

Здавалося б, що складного в тому, щоб купити собі шампунь? Сьогодні на полицях магазинів можна знайти незліченну безліч різних розкручених косметичних брендів, великий асортимент косметичних засобів під будь-які потреби. Вони відрізняються за складом, призначенням, рівнем pH. Українська косметика для волосся наразі набирає великої популярності та може похизуватися натуральними компонентами у своєму складі. Тому далі розповімо, як вибрати шампунь для волосся, який не зашкодить, а принесе користь для здоров’я ваших пасом.

Чому важливо правильно вибирати шампунь?

Жінки більш педантичні у виборі засобів для догляду за пасмами, а ось чимало чоловіків досі впевнені, що не важливо, чим мити голову – дорогим професійним шампунем чи звичайним милом. І це вкрай неправильний підхід, адже в кожної людини волосся має унікальну структуру, шкіра має різний ступінь чутливості, по-різному працюють сальні залози.

Як правильно вибрати шампунь? Основні принципи:

  • По-перше, кожен доглядовий засіб, чи то гель для душу, чи то шампунь, призначений для вирішення конкретних завдань, відповідно до яких у їх склад входять ті чи інші компоненти.
  • По-друге, у кожного типу шкіри і волосся свої потреби. І те, що добре для жирних пасом, може завдати сухим непоправної шкоди. Те саме стосується і шкірних покривів.

І це головні причини, чому обираючи шампунь, потрібно обов’язково враховувати тип волосся і тип шкіри голови.

Правильний склад шампуню

Мало хто читає склад шампунів на етикетці. А даремно! Якщо розібратися з класифікацією та особливостями дії компонентів, які використовуються в косметиці, можна вибрати дійсно хороший, корисний і ефективний засіб для миття волосся.

Як вибрати шампунь за складом? Від складу косметичного засобу залежить його дія – відновлювальна, зволожувальна, очищувальна. Комфортне миття забезпечують хімічні складові, завдяки яким шампунь піниться.

Отже, які інгредієнти можуть бути присутніми в косметиці для миття волосся:

  • Вода – рідка основа мийного засобу, її вміст у шампуні близько 80%.
  • ПАР – ті самі хімічні речовини, які забезпечують утворення піни і очищення від жиру, забруднень. У шампунях як поверхнево активні речовини використовують сульфати. Але є і менш агресивні, делікатні безсульфатні засоби. Вони менше піняться, зате не шкодять здоров’ю шкіри та волосся.
  • Консерванти. Від кількості та типу консервантів залежить термін придатності шампуню. Що вища їхня концентрація, то довше зберігає косметика свої характеристики. Найпопулярніші консерванти в косметичних засобах – це бензоат натрію і парабени.
  • Регулятор кислотності цитрат натрію.
  • Ароматичні віддушки – використовуються як натуральні, так і синтетичні ароматичні добавки, завдяки яким шампунь набуває приємного запаху.
  • Компоненти для догляду – екстракти рослин, мінеральні грязі, пантенол, вітаміни, протеїн, кератин тощо. Що вища концентрація цієї групи компонентів, то краще для волосся і шкіри голови.
  • Загусники – це компоненти, завдяки яким рідкий засіб стає густішим, а його витрата – економнішою. Як згущувач може використовуватися Sodium chloride (кухонна сіль), віск.
  • Силікони – широко застосовуються в сучасній очищувальній і доглядовій косметиці для волосся. Завдяки їм волоски вирівнюються і розгладжуються, добре розчісуються і набувають красивого блиску. Однак за частого застосування силікони накопичуються на пасмах, обтяжують їх, тому мити ними голову рекомендується не частіше, ніж раз на тиждень. Ідентифікувати силікони в складі косметики можна за такими закінченнями: -ane, -one, -thiconol.

Багато хто чув, що ПАР (сульфати) дуже шкідливі для волосся, тому потрібно обов’язково купувати тільки безсульфатні шампуні. Однак це не зовсім так. Деякі поверхнево активні речовини не руйнують кератиновий шар волосинок і в невеликій концентрації забезпечують гарне піноутворення та делікатний догляд.

Сумнівні та шкідливі інгредієнти в шампунях

Трихологи та дерматологи рекомендують уникати косметики з вмістом таких речовин:

  • агресивні ПАР, такі як SLS, ALS, SLES, ALES – вони руйнують структуру волосся, роблять його сухим і ламким;
  • парабени, здатні викликати подразнення шкіри, мають властивість накопичуватися і можуть призвести до онкологічних захворювань – етил-, метил-, бутил-, пропіл- парабени (Е 214, Е 218, Е 216).
  • Формальдегід – найсильніший, небезпечний алерген.
  • Пропіленгліколь (Е1520) – ще один інгредієнт, який викликає алергію.

Вибір шампуню для волосся за рівнем pH

Рівень pH залежить від концентрації цитрату натрію в складі шампуню і показує кислотність косметичного засобу. За рівнем кислотності засоби діляться на три групи:

  • кислі з pH 4-6 – підходять для фарбованого, дуже сухого, ламкого волосся, допомагають нейтралізувати луги після агресивних салонних процедур (фарбування, завивки);
  • нейтральні з pH 6-7 – не змінюють кислотно-лужний баланс, рекомендовані дітям;
  • лужні з pH 7-8 і вище – агресивні засоби, рекомендовані для жирного волосся і жирної шкіри голови.

Бажано не використовувати шампуні з pH вище 8, оскільки вони можуть серйозно нашкодити волоссю і викликати подразнення шкіри.

Як вибрати шампунь за типом волосся

Усім відомо, що волосся, як і шкіра, буває нормальним, сухим і жирним. Але це далеко не повна класифікація типів волосся. Розповімо докладно про те, як правильно підібрати шампунь для різного типу пасом і вирішення різних проблем.

Для жирних

Власникам жирних пасом корисними будуть такі професійні поради щодо догляду:

  • добре справляються із зайвим жиром для випрямлення і надання об’єму, а також шампуні, що відновлюють баланс і регулюють роботу сальних залоз;
  • кондиціонери на жирне волосся, а тим більше на шкіру наносити не можна, щоб не погіршити проблему;
  • краще правильно підібрати шампунь і мити голову раз на кілька днів, ніж влаштовувати миття щодня з невідповідним косметичним засобом.

Для нормального

У цьому випадку головне правило – зберегти волосся здоровим. Шампунь має бути з нейтральним рівнем pH, мінімальним вмістом ПАР і без шкідливих речовин у складі.

Для сухого

Сухість волосся зазвичай поєднується з сухістю шкіри голови. Поради щодо догляду:

  • Надавати перевагу засобам, які живлять, зволожують і розгладжують пасма. Зволожувальні та живильні компоненти (наприклад, ментол, екстракт чайного дерева) заспокоюють шкіру, знімають свербіж і подразнення.
  • Не рекомендується використовувати шампуні для надання об’єму, випрямлення, зміцнення, оскільки проблема може тільки посилитися.

Проблему сухості добре вирішують також шампуні з формулою, розробленою спеціально для кучерявого волосся.

Не треба плутати сухе й тонке волосся. Тонке волосся – це особливість, яку змінити не можна, але можна візуально зробити такі пасма густішими, якщо використовувати спеціальний шампунь для тонкого волосся.

Для посіченого

Якщо волосся січеться по всій довжині, то єдине рішення – це вибір спеціального засобу, який згладжує волоски. Якщо є проблема жирності біля коріння і посічених кінчиків, то потрібно підібрати хороший шампунь для жирного волосся, а на кінці наносити спеціальну маску або бальзам.

шампунь для фарбованного волосся

Для фарбованого

На відміну від свого волосся, пофарбоване потребує більш делікатного догляду. Очищення не повинно бути дуже агресивними, щоб не нашкодити і без того ослабленим пасмам і не вимити завчасно фарбувальний пігмент. Який шампунь вибрати для фарбованого волосся? Існують шампуні, призначені спеціально для освітленого волосся для захисту від появи жовтизни, а також відтінкові шампуні.

У разі схильності до лупи

Косметичні засоби проти лупи повинні вирішувати кілька завдань: регуляція вироблення шкірного жиру, зняття подразнення і запалення, зволоження, зміцнення цибулин, профілактика випадіння волосся. Ефективно впоратися з проблемою допомагають шампуні, що містять олії лікарських рослин (лопуха, авокадо, рицинову тощо), екстракти рослин, вітаміни та мінерали.

Для пошкоджених пасом

Багато жінок щодня роблять укладку за допомогою термоприладів (фена, випрямляча), вдаються до салонних видів довгострокового стайлінгу, таких, наприклад, як завивка, випрямлення. Це призводить до сухості, порушення структури, ламкості волосся. Після кератинового випрямлення пасмам потрібен хороший догляд. У цьому разі для миття волосся краще використовувати відновлювальні шампуні.

Для жінок і чоловіків

Шампуні діляться на чоловічі та жіночі не за складом або характеристиками, а за дизайном упаковки та ароматичним букетом. Чоловікам приємніше користуватися засобом, який має не ніжний квітковий аромат, а свіжий запах чоловічих парфумів.

Поради як підібрати шампунь?

  • Якісний шампунь не містить шкідливих речовин і містить мінімум консервантів.
  • У хорошому шампуні присутні натуральні компоненти, які дбайливо доглядатимуть за вашим волоссям.
  • Хороший шампунь – це шампунь, вибір якого було зроблено з урахуванням усіх індивідуальних особливостей волосся і шкіри.