Трекінгове взуття. Вибираємо зручні черевики для туризму

взуття для трекінгу

Взуття для трекінгу та хайдінгу принципово відрізняється. Хайдинг – ходьба насолоду, нетривалий похід протоптаними доріжками, туристичні екскурсії. На один день або кілька годин сміливо надягайте міські кросівки чи інше зручне взуття.

Трекінг – це багатоденний похід у гори, подолання перешкод, ущелин, перевалів, ночівля у наметах. Природно за плечима у вас буде рюкзак зі спорядженням та провізією. Прості кросівки просто розлізуться, промокнуть або підведуть у складних ситуаціях. Навіть якщо вони брендові та куплені за 500 доларів. Спочатку вони орієнтовані на спорт чи міські пробіжки. Не схожі й тактичні, армійські черевики. Так, вони міцніші, але призначення у них інше.

Для підйому в гори, ходьби по пересіченій місцевості вам потрібне трекінгове взуття, що фіксує гомілковостоп, що витримує важку вагу, з водовідштовхуючими вставками. Головне в ній – комфорт та безпека.

Як вибрати трекінгове взуття

Скажімо відразу, все що коштує менше 1000 гривень має мало спільного із професійним туристичним взуттям. Мінімальна ціна на гідні трекінгові черевики стартує від 3000. У середньому хороше взуття для трекінгу коштує 10 тисяч гривень. Повірте, це той пункт, на якому не потрібно економити. Ви будете на ногах по 10-12 годин, причому з великими навантаженнями. Мозолі, збиті в кров пальці і промоклі шкарпетки перетворять ваш похід на пекло. Заощаджуйте на чомусь іншому, але постарайтеся купити трекінгові черевики гарної якості.

При виборі моделі необхідно спиратися на три основні пункти:

  1. Маршрут та місцевість. Сирий і холодний клімат Скандинавії, часті дощі в Гімалаях або пекуче сонце десь у турецьких Таврах мають на увазі різний тип взуття. Зрозуміло, що ви не одягнете легкі трекінгові кросівки для снігових вершин і високі теплі черевики в літню спеку. Це стосується й рельєфу. Не варто вибирати черевики з товстою та жорсткою підошвою для маршрутів, протоптаних до вас мільйонами туристів. Загалом скануємо місцевість, орієнтуємось на погоду і потім підбираємо взуття для трекінгу різного рівня складності.
  2. Вага рюкзака. Тут все просто: чим важчий ваш рюкзак, тим більше навантаження на взуття. Так, для рюкзака до 10 кг підходять трекінгові кросівки, 10-15 кг – трекінгові черевики, а для рюкзака важче 20 кг підбирайте черевики для важкого трекінгу з міцною фіксацією гомілкостопа.
  3. Вага та фізична підготовка туриста. Досвідчені туристи знають, як уникнути труднощів у маршруті, вони фізично підготовлені до довгих переходів. Вони можуть купити легше черевики. Ну а новачкам або людям з великою вагою краще придивитися до трекінгового взуття з максимальним захистом. Наприклад, для легкого маршруту купити класичні черевики.

Якщо з метою визначилися, детально розглядатимемо характеристики туристичного взуття.

Вимоги до взуття для трекінгу

Головне завдання туристичного взуття – захистити гомілковостоп, суглоби, кісточку від вивиху. Для цього у взутті повинна бути хороша підошва, що амортизує, з протекторами. Це найважливіший момент. Існує навіть індекс жорсткості підошви В0-В3, де В3 – найжорсткіший і найміцніший. В3 варто брати високо в гори, в сніг та лід – у найважчі умови. М’які краще себе показують на рівнинах і протоптаних маршрутах, не гальмують крок, не перевантажують ногу. За зразок можна взяти підошву Vibram.

У черевиках обов’язково є виступи в носовій та задній частині. Вони забезпечують краще зчеплення з кам’янистою або, навпаки, в’язкою поверхнею. Дуже важливий протектор. Його форма повністю відрізняється від звичного спортивного взуття. Уявіть собі автомобільну гуму, яку змінюють на зимову та літню. На лисій гумі взимку поїхати можна, але недалеко. Так і з трекінговим взуттям. Для складного трекінгу потрібні черевики з товстою підошвою та глибоким рельєфом протектора.

Що ще:

  • Шнурівка. Обов’язково. Жодних блискавок! Шнурування максимально високе, щоб щільно зафіксувати на нозі. Замість звичайних використовують шнурки з кевраловою ниткою, знайомою рибалкам. Вона понад міцна, волого та термостійка. Навіть за великого бажання такий шнурок важко розірвати.
  • Язичок. У трекінгових черевиках він вигнутий асиметричною формою. Трохи виступає нагору. Завжди має додатковий шар ущільнювача та прошитий з усіх боків. Його завдання – захистити ногу від промокання та не допустити попадання води у взуття.
  • Крій. Чим менше швів – тим менша ймовірність, що вони розійдуться. Зайві шви – слабке місце у туристичному взутті. В ідеалі найкращі трекінгові черевики мають бути цільнокройними.
  • Додаткові сталеві вставки для твердості. Такі не дають взуттю згинатися в екстремальних умовах. Знаходяться під устілкою. Потрібні лише для важких трекінгів.
  • М’яка оббивка розтруба. Не натиратиме ногу під час тривалої ходьби. Для цієї ж мети виробники додають м’яку внутрішню оббивку. На вигляд черевик масивний і жорсткий, але нога в ньому «спить».

До додаткового комфорту віднесемо проміжну підошву в зоні п’яти. Це невелика порожнина над прокладкою, що амортизує, що знижує навантаження на п’яту. Буде плюсом, якщо на взутті посилено задник. При ударі ви не відчуєте віддачі в ногу. Для бічних ударів у дорогих черевиках передбачено захисний рант. Ще одна бажана дрібниця – антикорозійне покриття на металевих гачках та люверсах. Іржа на нових черевиках – річ досить безстороння.

Матеріал

Тепер зупинимося на матеріалі. Від нього залежить вага взуття для трекінгу, циркуляція повітря, здатність відштовхувати воду та сам термін служби:

  • Натуральна шкіра. Хороша зносостійкість та водовідштовхувальні характеристики. При цьому шкіряні черевики досить важкі. Шкіра найбільше підходить для взуття альпіністів.
  • Спліт шкіра. Черевики з неї набагато легші. Легко миються завдяки гладкій поверхні. Мінус – їх доводиться просочувати силіконом чи жировим покриттям, інакше вони почнуть промокати. Зношуються швидше за шкіряні.
  • Нубук. Черевики дихаючі та легкі. Коштують порівняно недорого. У взутті для трекінгу використовують заводський вже промаслений нубук.
  • Поліестер та нейлон. Використовуються в кросівках, але обов’язково з гумовим носком та задником.

Навіть надміцне зовнішнє покриття не може на 100% уберегти ноги від промокання. Для цього в трекінгових черевиках передбачена мембрана – спеціальне покриття, що відводить зайву вологу із внутрішнього шару взуття.

Мембрана

Це тоненька плівка, не видно оку. Вона впаяна між зовнішнім та внутрішнім взуттєвим шаром. Усередині неї мікроскопічні пори, що виводять молекули води. Виходить вона відштовхує воду з-за і виводить випари назовні. Наприклад, коли нога потіє.

Якщо для трекінгових кросівок це зовсім необов’язково, то в черевиках мембарана зазвичай є за замовчуванням. У 9 із 10 пар це мембрана Gore-Tex. Сам виробник ділить мембранні ламінати на три види: Surround, Insulated Comfort, Invisible Fit. Відмінності в будові, товщині шарів та призначенні взуття, для якого вони випускаються. Є спеціальний шар, що зберігає тепло, для зимових черевиків, наприклад, і надгнучкість для кросівок.

Щодо практичної сторони, то трекінгове взуття з мембраною має свої нюанси:

  • Таке взуття досить швидко зношується. У середньому за 2-3 сезони.
  • При попаданні води зверху взуття довше просихає. При цьому не можна сушити черевики біля батареї або відкритого вогню. Це стосується і взуття, і без мембрани. Так підвищується ризик, що клей, що скріплює підошву, розсохнеться і вона почне відставати.
  • Мембрана не гріє, а акумулює тепло. У нерухомому стані ноги можуть замерзнути.
  • Шкарпетки повинні бути із синтетикою. Натуральна вовна та бавовна затримують у собі вологу, а синтетика, навпаки, відштовхує її.
  • Трекінгове взуття з мембраною примхлива у догляді. Її не можна терти щіткою та використовувати мильні розчини для миття.

І все-таки мембрана потрібна. Так ваші ноги залишатимуться сухими. Головне – купити трекінгові черевики або інше взуття за призначенням.

трекінгові черевики

Які бувають трекінгові черевики

Не шукайте взуття для трекінгу у звичайних спортивних магазинах. Знайте, що Адідас, Пума та інші знамениті виробники мас маркету їх не випускають. Вибирайте серед італійських, німецьких та інших європейських брендів, що спеціалізуються на туристичному та альпіністському обмундируванні. Найкращі трекінгові черевики марок Lytos, Zamberlan, Salewa, Gronell, Asolo.

Тепер зверніть увагу на призначення взуття. Умовно вони поділяються на 3 категорії: легкий, класичний та важкий трекінг. У них різна конструкція, матеріал, висота. Від цих характеристик залежатиме успіх вашого походу і навіть, як би голосно це не звучало, безпека вашого життя.

Легкі черевики

Для простих маршрутів із легким рюкзаком у хорошу погоду. Підійдуть для гірських місцевостей із сухим та жарким кліматом. Саме для тих випадків, коли кросівки не годяться, а потрібно зафіксувати гомілковостоп хоча б мінімально.

особливості:

  • Невисоке голенище. Шнурівка не дає дрібному сміттю, хвої та каменям потрапляти всередину.
  • Підошва. Гнучка з гарною амортизацією. Найкращі трекінгові черевики для легких маршрутів з підошвою з EVA піни.
  • Зовнішній матеріал – текстиль та шкіра. Не потрібно довге попереднє рознесення.
  • Фіксатор п’яти – супорт. Дає додаткову стійкість нозі та попереджує травми зв’язок та сухожилля.

Важливо: Легкі трекінгові черевики не підійдуть людям із надмірною масою тіла та новачкам. Їх варто розглядати лише як варіант повсякденного взуття. У поході непідготовленим людям легкі черевики не дадуть надійного захисту. Потрібно підшукати взуття «серйозніше». Ще вони не годяться для складних маршрутів з камінням, калюжами та крутими урвищами.

Класичні трекінгові черевики

Основна категорія, що підходить для протяжних маршрутів та гірського трекінгу. Середній рівень складності простою мовою. Віднесемо сюди похід у ліс, підйом гори висотою до 2 км, слизькі стежки, перешкоди у вигляді коріння, що стирчить, каменів та інших несподіванок.

особливості:

  • Висока халява зі шнурівкою до самого верху. Дає міцну фіксацію халяви, захищає від попадання води та дрібної сміття.
  • Жорстка підошва з протектором не дасть провалитися в пісок або загрузнути в бруді.
  • Текстура EVA піни набагато щільніша, ніж у легких черевиках.
  • У підошві є стабілізатор для фіксації стопи
  • Матеріал шкіра, еко шкіра, нубук з текстильних елементів.

Це наймасовіша та найпопулярніша група трекінгових черевиків. Перехідна ланка між легким та важким трекінгом. Кращий вибір для багатоденних походів із важким рюкзаком.

Черевики для важкого трекінгу

Для складного рельєфу та суворої погоди. Витримують глибокий мінус і часто такі черевики носять мешканці Аляски. Незамінні для довгих автономних походів, прокладання понад важких маршрутів. Тільки для досвідчених людей із гарною підготовкою.

особливості:

  • Максимальна жорсткість підошви. Вбудована сталева пластина у проміжну підошву.
  • Особливий вигнутий перекочування ближче до носа. Дає можливість зачепитися за дрібний рельєф та не зірвати ногу.
  • Піна EVA замінена на товстий поліуретану. У деяких моделях піну вставляють тільки в частину п’яти.
  • Є кріплення для кішок та ходіння по льоду.
  • Зазвичай повністю шкіряні та виконані цільним кроєм.

Незважаючи на такі значні характеристики, взуття для важкого трекінгу може звістка порівняно небагато. Допускається її надягання для середніх за вагою маршрутів або коли вага рюкзака понад 25 кг.

найкращі трекінгові черевики

Поради щодо примірки

Взуття для трекінгу випускається з кроком 0,5 розміру. Допустимо 42, 42,5, 43 і т.д. Ці міліметри є колосально важливими. Якщо сумніваєтеся у розмірі, беріть більший, максимум на половину розміру. Пам’ятайте, що устілка має анатомічну форму стопи, якщо ви купите черевик на два розміри більше, він почне вам натирати. Візьміть на примірку товсту шкарпетку, мірте в ній.

Невеликі хитрощі:

  • При покупці влітку вийміть устілку та встаньте на неї голою ногою. Від краю устілки до пальця має бути відстань, що дорівнює товщині великого пальця.
  • Приміряйте взуття у другій половині дня, коли нога трохи лунає обсягом.
  • Походьте хвилин 15 магазином, спробуйте піднятися і спуститися сходами. Хоч мала, та імітація перешкод.

Не сподівайтеся, що черевики розносяться. Якщо вони тиснуть у повноті, сковують і пережимають ногу, знімайте їх. Кросівки розносити можна, черевики – ні.

Взуття для трекінгу ділиться на чоловіче та жіноче. Є моделі унісекс. На повну жіночу ногу краще одразу розглядати унісекс – вони ширші.

А ось дитяче трекінгове взуття – ніщо інше, як просто хитрощі. Ну не беруть дітей у важкі та довгі походи. І взуття таке не випускають. А така назва у дитячому взутті означає високу «тракторну» підошву, щоб узимку не ковзати.