Алергія або шкірні захворювання є одними з найчастіших причин сверблячки. Зазвичай їх можна розпізнати за тим, що на шкірі з’являється висип, який хочеться почухати. Однак джерело проблем не завжди видно.
Причини сверблячки шкіри без висипу
Сверблячка може виникати самостійно без помітних змін на поверхні шкіри, без висипів, пухирів та прищів. Про які захворювання може йтися?
1.Неприємна сверблячка може бути пов’язана з порушенням відтоку жовчі.
Жовч, що утворюється в печінці, відводиться через жовчні протоки в жовчний міхур. Тут жовч залишається, а коли настає час, вирушає в тонкий кишечник, де бере участь у травленні. Але цей процес може бути порушений і жовч не відходить. Найчастіше це викликано камінням у жовчному міхурі, а ускладнюється ситуація пухлинами прилеглих тканин та ураженням печінки, наприклад, внаслідок вживання наркотиків, алкоголю чи інфекційного гепатиту. Можливі симптоми порушення відтоку жовчі, крім сверблячки, наприклад, жовтий колір білків очей, шкіри та проблеми із травленням. Показником також є світлий колір випорожнень та підвищення рівня жирів та холестерину в крові.
2. Розпізнати хворі нирки можна також за набряками нижніх кінцівок та повік.
Сверблячка шкіри є поширеним симптомом у пацієнтів із запущеним захворюванням нирок і дуже часто зустрічається у пацієнтів, які перебувають на діалізі. Існує ряд причин, які призводять до посилення сверблячки при зниженні функції нирок. Насамперед можна назвати порушення кальцієвого або фосфорного обміну, зміну рівня гормонів в організмі або прийом ліків.
3. Цукровий діабет – ще одне із низки захворювань, показником якого є свербіж різних ділянок тіла.
У цьому випадку свербіж та сухість шкіри є наслідком порушення кровообігу. Він також часто супроводжує діабетичну нейропатію – ушкодження нервів, від якого страждає до половини діабетиків.
4. Щодо еритроцитів зазвичай звертають увагу з їхньої дефіцит, т. е. анемію.
Проте деяким людям їх доводиться віддавати – вони страждають на поліцитемію. Це рідкісне захворювання полягає у надвиробництві еритроцитів і пов’язаному з цим порушенні кровотоку в організмі. Поліцитемія проявляється нестерпним свербінням шкіри, слабкістю, головними болями чи проблемами із травленням.
5. Під час стресу під шкірою може виділятися гістамін, що призводить до реакції у вигляді сверблячки та висипу.
Шкіра – найбільший контактний орган людини. Це бар’єр, захист від довкілля. Сверблячка може бути симптомом чогось, що турбує людину всередині. Наприклад, це може стати для нього стимулом усвідомити або визнати приховані, пригнічені почуття, що виходять назовні.