Зазвичай кажуть, що самок потрібно стерилізувати, а самців каструвати. Це поширене твердження, звісно, помилкове. Обидві ці процедури можуть виконуватися для обох статей. І стерилізація, і кастрація – хірургічні процедури, які проводяться під загальним наркозом. Обидві процедури спрямовані на запобігання розмноженню, найчастіше у собак та домашніх кішок. Крім того, ці процедури мають низку переваг для здоров’я.
Що включає кастрація у тварин?
Процедура кастрації є єдиним надійним способом усунення репродуктивної функції і самок, і самців. Її ефект полягає ще й у придушенні вироблення гормонів, що відповідають за важливість території, статевий цикл, тобто так званий еструс у самок, та низку інших форм репродуктивної поведінки, наприклад, спарювання. Варто також згадати про додаткові переваги проведення кастрації, такі як користь для здоров’я, пов’язана, наприклад, з гальмуванням розвитку пухлин та інших хвороб репродуктивної системи. Під час кастрації у самок видаляють матку та обидві фалопієві труби. А у самців повністю видаляються сім’явивідні протоки та яєчка.
Основні переваги кастрації:
- Усунення репродуктивної функції.
- Пригнічення вироблення гормонів.
- Зниження ризику розвитку пухлин.
- Усунення репродуктивної поведінки.
Що таке стерилізація?
На відміну від кастрації, стерилізація не придушуватиме виробництво гормонів, які відповідають за репродуктивну поведінку, а лише позбавляють здатності до розмноження. Тому вона не знижує значно ризики утворення раку репродуктивних органів, запалення матки або кіст. Крім того, у самок після проведення стерилізації еструс може бути навіть болючішим і сильнішим, ніж до процедури. Для самок процедура передбачає перев’язку або перерізання фалопієвих труб. Також можна видалити яєчники і залишити матку. Варто зазначити, що процедура стерилізації не завжди означає абсолютну впевненість у повній відсутності можливості запліднення. Стерилізацію можна проводити і самців. Для цього необхідно перев’язати або перерізати сім’яві протоки, не видаляючи їх.
Ключові моменти стерилізації:
- Позбавлення здатності до розмноження.
- Збереження репродуктивних гормонів.
- Можливість перев’язки або перерізання сім’явивідних проток.
- Можливість видалення яєчників за збереження матки.
Які рекомендації перед проведенням процедур?
Через більшу інвазивність рекомендується провести необхідні тести перед процедурою кастрації. Це пов’язано з тим, що слід перевірити, чи існує ризик, що анестезія принесе небажані ускладнення. Якщо ситуація дозволяє вибрати метод операції у випадку з кішками, то латеральний метод може виявитися найкращим через невелику рану, яка залишається після операції. Крім того, доступ до неї у кішки утруднений, що важливо під час відновлення. Найкраще залишити тварину під наглядом ветеринара, поки вона не прийде до тями, і тільки після цього спокійно забрати її додому.